Estoński CIT – Dlaczego warto?
Ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) staje się coraz bardziej popularną forma opodatkowania działalności gospodarczej w naszym kraju. Warto podkreślić kilka istotnych zalet tego modelu opodatkowania:
Opodatkowaniu nie podlega dochód spółki, lecz jego „konsumpcja”. Dzięki czemu tak długo, jak zyski spółki nie będą wypłacone jej wspólnikom, spółka nie zapłaci podatku, co przyniesie realne korzyści z punktu widzenia płynności finansowej i zyskowności przedsiębiorstwa;
Przedmiotem opodatkowania jest zysk netto ustalony na podstawie ustawy o rachunkowości (a nie ustawy o podatku dochodowym jak w przypadku CIT-u klasycznego), który jest przeznaczony w uchwale do wypłaty wspólnikom;
Wypłacana dywidenda podlega niższym obciążeniom podatkowym dla wspólnika, niż w przypadku CIT-u klasycznego, dzięki przewidzianemu w ustawie o PIT mechanizmowi odliczenia od podatku wspólnika, części podatku zapłaconego przez spółkę.
Kto może podlegać Estońskiemu CIT
Z ryczałtu od dochodów spółek mogą skorzystać:
spółka akcyjna,
prosta spółka akcyjna,
spółka z ograniczoną działalnością,
spółka komandytowo-akcyjna,
spółka komandytowa
Pamiętać należy, że nie wszystkie podmioty mogą skorzystać te formy opodatkowania. Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, którego mniej niż 50% przychodów pochodzi:
z wierzytelności,
z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
z części odsetkowej raty leasingowej,
z poręczeń i gwarancji,
z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
Dodatkowo, opodatkowanie ryczałtem może wybrać podatnik, który:
Zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby fizyczne, inne niż wspólnicy lub
Ponosi miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz 3 osób fizycznych, innych niż wspólnicy, zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowa o pracę.
Stawki podatku
Stawki podatkowe estońskiego CIT wynoszą 10% CIT dla małych podatników i nowych firm, oraz 20% CIT dla pozostałych podmiotów.
Pozostałe główne różnice z CIT klasycznym
W przypadku Estońskiego CIT od dochodu spółki nie odlicza się darowizn oraz ulg podatkowych. Również nie koryguje się podstawy opodatkowania o ulgę na złe długi, co w określonych warunkach może być rozwiązaniem zarówno korzystnym jak i niekorzystnym dla podatnika. Podatnik wybierający ryczałt od dochodów spółek nie podlega również przepisom podatku od przychodów z budynków ani przepisom o minimalnym podatku dochodowym. Nie może jednak odliczyć strat z lat poprzednich.
Jeżeli szukasz możliwości legalnego obniżenia obciążeń podatkowych w Twojej firmie, masz problem z rozliczaniem podatku, nie wiesz jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najkorzystniejsza, zadzwoń i zapytaj ASK-a.