Co to jest Fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna to osoba prawna, a zarazem narzędzie do ochrony majątku i sukcesji biznesu, które pozwala zminimalizować obciążenia podatkowe i zapewnić ciągłość działalności biznesowej w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.
Majątek, który przekazuje się na rzecz Fundacji rodzinnej pochodzi od jednego lub wielu fundatorów. Majątek mogą stanowić, między innymi, środki pieniężne, akcje i udziały w spółkach, certyfikaty inwestycyjne w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, papiery wartościowe, wierzytelności pożyczkowe, itp.
Kluczowym wymogiem jest przekazanie majątku o wartości nie mniejszej niż 100.000 zł w ramach funduszu założycielskiego.
Do kogo jest skierowana Fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna to rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną zabezpieczyć przyszłość swojego biznesu, chronić dziedzictwo i zminimalizować obciążenia podatkowe. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem firmy lub inwestorem, fundacja rodzinna jest dla Ciebie. Pomaga ona osiągnąć cele sukcesji biznesu, gwarantując zachowanie kontroli nad swoim majątkiem. Dzięki Fundacji rodzinnej możesz zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny, gromadzić majątek i realizować świadczenia na rzecz beneficjentów Fundacji, np. koszty utrzymania, kształcenia lub leczenia.
Jak jest opodatkowana Fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna to nie tylko narzędzie sukcesji biznesu, ale także sposób na minimalizację obciążeń podatkowych. Założenie Fundacji rodzinnej i przekazanie do niej majątku jest generalnie neutralne podatkowo. Brak podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) i CIT w momencie założenia, to punkt wyjścia. Fundacja rodzinna korzysta ze zwolnienia podatkowego w ramach dozwolonej działalności, a podatek CIT 15% jest pobierany tylko wtedy, gdy środki trafiają do beneficjentów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza dozwolony zakres, Fundacja rodzinna będzie opodatkowana 25% CIT.
Beneficjenci fundacji będący osobami fizycznymi są zwolnieni z PIT, jeśli należą do najbliższej rodziny fundatora. Chodzi tutaj o samego fundatora oraz jego małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma lub macochę. Z kolei osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% PIT od uzyskanych świadczeń. Pozostali beneficjenci zapłacą 15% PIT.
Jak założyć Fundację rodzinną z ASK-Audit?
-
Rozpoczniemy od harmonogramu: Najważniejszy jest plan działania. Razem ustalimy terminy i kroki, aby proces założenia Fundacji rodzinnej był klarowny.
-
Oświadczenie i statut Fundacji: Przygotujemy dla Ciebie oświadczenie o ustanowieniu Fundacji rodzinnej i spersonalizowany statut, który określi zasady funkcjonowania Fundacji rodzinnej.
-
Spis Twojego majątku: Wspólnie stworzymy dokładny spis mienia, które chcesz przekazać Fundacji rodzinnej.
-
Organy i fundusz: Pomożemy Ci w ustanowieniu organów Fundacji rodzinnej i funduszu założycielskiego, co zapewni sprawne zarządzanie Fundacją rodzinną.
-
Rejestracja: Zajmiemy się wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją Twojej fundacji w rejestrze Fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
ASK-AUDIT świadczy kompleksowe usługi księgowe w obszarze prowadzenia rachunkowości oraz spraw fundacji rodzinnych.
W ramach umowy świadczymy następujące usługi:
• Prowadzimy księgi handlowe fundacji
• Przygotowujemy sprawozdania finansowe fundacji i zajmujemy się ich publikacją w Sądzie.
• Wspólnie z Klientem opracowujemy politykę rachunkowości oraz zakładowy plan kont fundacji według najlepszych standardów.
• Przeprowadzamy czynności związane z zamknięciem ksiąg.
• Prowadzimy ewidencję środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, inwestycji czy wyposażenia należącego do fundacji.
• Prowadzimy listę beneficjentów Fundacji oraz pomagamy w rozliczeniach podatkowych z tytułu świadczeń otrzymanych z fundacji.
• Przygotowujemy zeznanie roczne CIT-8FR;
• Prowadzimy rejestry VAT, sporządzamy deklaracje VAT, jeżeli fundacja podlega pod podatek od towarów i usług.
Jeżeli jesteś zainteresowany/-a naszymi usługami i potrzebujesz porady, zapytaj ASK-a.