• Polski
  • English
  • Українська
  • IP-BOX – Ulga nie tylko dla programistów

    IP-BOX – Ulga nie tylko dla programistów

    Ulga IP-BOX to specjalna ulga w opodatkowaniu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z tworzeniem lub wykorzystywaniem praw własności intelektualnej. Ulga ta wprowadzona została w celu zachęcenia innowacyjnych firm do inwestowania w badania i rozwój oraz promowania rozwoju technologicznego w kraju.

    Na czym polega ulga IP-BOX?

    Ulga ta polega na tym, że dochody z tzw. kwalifikowanego IP (własności intelektualnej) opodatkowane są preferencyjną stawką 5%. Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w świetle przepisów PIT i CIT są:

    1. patent,

    2. prawo ochronne na wzór użytkowy,

    3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

    4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

    5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

    6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

    7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin,

    8. autorskie prawo do programu komputerowego

    podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

    Dla kogo jest ulga IP-BOX

    Prawo do opodatkowania 5% stawką podatkową dochodów uzyskanych z kwalifikowanych IP nie jest uzależnione od wielkości podmiotu, ani też formy prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Prace badawczo-rozwojowe nie muszą być prowadzone przez podatnika we własnych centrach badawczo-rozwojowych (nie każdy podatnik posiada takie centa). Z ulgi IP-BOX mogą skorzystać zarówno podatnicy podatku PIT t.j. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, spółki jawne lub partnerskie, jak i podatnicy podatku CIT: osoby prawne lub spółki kapitałowe.

     Należy zaznaczyć, że do ulgi IP-BOX kwalifikuje się wszelka działalność badawczo-rozwojowa spełniająca kryteria ustawowe, a nie tylko działalność informatyczna, chociaż ta ulga jest najpopularniejsza właśnie wśród informatyków. Potrzebujesz porady zapytaj ASKa.

    Pomoc biura rachunkowego w rozliczaniu ulgi IP-BOX

    ASK-Audit świadczy kompleksowe i profesjonalne usługi w zakresie rozliczania i przygotowania podatnika do skorzystania z ulgi IP-BOX. Uważamy, że kluczem do sukcesu jest spójne podejście w zakresie określenia czym jest kwalifikowane IP u podatnika jaki i późniejsze jego prawidłowe rozliczenie w ramach deklaracji rocznych. Możemy wesprzeć podatnika w następujących kwestiach związanych z IP-BOX-em:

    1. określenie, czy wytworzone IP kwalifikuje się do ulgi IP-BOX,

    2. wystąpienie do urzędu skarbowego z indywidualną interpretacją co do kwalifikowalności danego IP przed jego poniesieniem.

    3. prowadzenie ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów i dochodów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

    4. Obliczanie na bieżąco wskaźnika NEXUS,

    5. przygotowanie oraz złożenie deklaracji rocznej PIT/IP

    Szukasz księgowego do poprowadzenia Twoich spraw w obszarze IP-BOX? Zespół biura rachunkowego ASK-AUDIT zadba o Twoje potrzeby i profesjonalnie poprowadzi rozliczenia Twojej firmy. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu oraz zapytaj ASKa o poradę.