Dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności
Każdy z przedsiębiorców w miarę rozwoju swojej firmy spotka się z problemem, na jakich zasadach zatrudnić osobę, która będzie wykonywała określone obowiązki na rzecz firmy w zamian za wynagrodzenie.
Polskie prawo daje szeroki wachlarz form zatrudnienie osób, które wykonują dla firmy określone czynności. Należą do nich:
Umowa o pracę,
Umowa zlecenia,
Umowa o dzieło,
Umowa o przeniesienie praw autorskich,
Kontrakt menadżerski,
Jednoosobowa działalność gospodarcza.
Każda z tych form ma swoje wady i zalety dla korzystającego z nich przedsiębiorcy, a wybór właściwej formy zatrudnienia nie jest rzeczą prostą i wiąże się z określonymi konsekwencjami, zarówno w zakresie ponoszonych dodatkowych kosztów, obowiązków dokumentacyjnych, praw osób zatrudnionych, czy ryzyka kontroli organów nadzoru.
Umowa o pracę wiąże się z najmniejszym ryzykiem zakwestionowania występowania takiego stosunku między firmą a osobą świadczącą usługi, ale pociąga za sobą konieczność płacenia pełnych składek ZUS:
emerytalnej (łącznie płacona przez pracodawcę i pracownika w wys. 19.52% wynagrodzenia),
rentowej (łącznie 8%),
chorobowej (2,45%),
wypadkowej (od 0,67% do 3,33%)
zdrowotnej (9% podstawy).
Dodatkowo pracodawcy ponoszą jeszcze koszt:
składki na Fundusz Pracy (2,45%) oraz
składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,10%).
W przypadku umów zlecenia składka chorobowa (opłacająca ewentualne świadczenie w przypadku dłuższego zwolnienia lekarskiego pracownika) jest dobrowolna.
W przypadku umów o dzieło składek ZUS się nie nalicza. Trzeba jednak pamiętać, że każdą umowę o dzieło należy zgłosić do ZUS na specjalnym druku ZUS RUD, a ZUS może w ramach przeprowadzonej kontroli zakwestionować zasadność zastosowania umowy o dzieło do danego stosunku prawnego wiążącego firmę z osobą wykonującą na jej rzecz czynności za wynagrodzeniem. ZUS najczęściej podważa umowy o dzieło jeżeli uzna, że:
przedmiotem umowy jest usługa (czynność) lub
przedmiotem umowy są czynności powtarzalne.
Dlatego korzystanie z tej formy rozliczeń ze zleceniobiorcami wymaga szczególnej uwagi i umiejętności sporządzania umów. W ASK Audit, nie tylko prowadzimy rozliczenia kadrowo-płacowe, ale również pomagamy przedsiębiorcom tak sformułować tekst umowy o dzieło, aby zminimalizować ryzyko zakwestionowania jej przez ZUS. Zapytaj w tej kwestii ASK-a o poradę.
Również umowa zlecenia powinna być tak sformułowana, aby nie poddawała w wątpliwość w przypadku kontroli ZUS o jaki stosunek prawny łączący zleceniodawcę ze zleceniobiorcą chodzi. Nie można np. nazywać zleceniobiorcy pracownikiem, czy gwarantować mu urlopów, chociaż można uregulować w ramach swobody zawierania umów prawo do przerwy w wykonywaniu umowy. Zapytaj w tej kwestii ASK-a o poradę.
Na podstawie art. 41 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2022.02509), strony w miejsce umowy o dzieło w określonych przypadkach mogą zawrzeć umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowę o korzystanie z utworu. Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że nie ma obowiązku sporządzania i wysyłania do ZUS raportu ZUS RUD w związku z zawarciem takiej umowy.
W ASK AUDIT nasi specjaliści udzielą wsparcia i doradzą przedsiębiorcom jak sporządzić i właściwie rozliczyć wybraną formę prawną umowy łączącej przedsiębiorcę z jego usługobiorcą. Zapytaj ASK-a o poradę.